NEDEN BİLGİSAYAR ÖĞRENİYORUZ?

1.Niçin Bilgisayar  Öğrenmeliyiz?

Günümüzde iş yerlerinin tamamına yakınında bilgisayar kullanılmaktadır. Özel iş yerlerinden, devlet dairelerine; muhasebe ve mühendislik bürolarından, fabrikalara; otellere; askeri kurumlardan üniversitelere, hastanelere, okullara kadar bütün iş yerlerinde işlemler bilgisayarlarla yapılmaktadır. Bu alanlarda bilgisayarı doğru ve hızlı şekilde kullanılabilen personele olan ihtiyaç, gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü teknoloji, gün geçtikçe gelişmektedir. Bir yığın karmaşık işlem, bilgisayarlarla daha kolay şekilde ve kısa zamanda yapılmaktadır.
Telefon, faks hizmetleri, tasarımlar, bütün kayıtlar ve güvenlik sistemleri artık bilgisayar sayesinde yapıldığından, “ Bilgisayarın önemi” daha iyi anlaşılmaktadır.

2.Bilgisayarı Nasıl Öğrenmeliyiz?

Bilgisayar öğrenmeye başlamak için bizlere lazım olacak ilk şeyler istek ve azim olacaktır.Eğer bilgisayarlarla uğraşmayı seviyorsak ,onudoğru kullanmayı öğrenmemiz gerekir ve bir plan dahilinde yola çıkmamız gerekir ki,gideceğimiz bu yol çok uzun bir yoldur.

Öncelikle bilgisayar kullanmayı kesinlikle gözünüzde büyütmeyin.Unutmayın ki ilkokula başlarken okuma-yazmayı öğrenememeyeceğimizi düşünmemiz gibi üstesinden rahatça gelebileceğiniz basit bir his bu.Yeni şeyler öğrenmeyi seven biri iseniz bilgisayar kullanmayı da öğrenebileceğinizden emin olabilirsiniz.Her yeni konuda olduğu gibi önce gerekli gerekli bilgileri öğrenip sonra da uygulamaya başlıyacaksınız.Bilgisayarın ,ekranında bulunan yazılar aracılığıyla sizinle konuştuğunu düşünün Şayet konuştuğu dili öğrenirseniz onunla anlaşmanız çok kolay olacaktır.

Teknik terimler gözünüzü korkutmasın.Bilgisayar kullanmak için tüm bu terimleri ezberlemenize gerek olmayacak.Gene de siz siz olun yanınızda küçük bir not defteri(bunu herhangibir kelime işlem programını kullanarak ta yapabilirsiniz)bulundurarak bu terimlere alışana kadar not alın.

Herşeyi bir anda öğrenmeye çalışmayın.Az bir bilgi ile de bilgisatarda yapabileceğiniz pek çok şey olabilir.Zaman içersinde bilgilerinizi ve tecrübelerinizi arttırabilirsiniz.

Bilgisayarın başına geçince,yanlış bir şey yapacağımve bilgisayarı bozacağım diye bir korkuya kapılmayın.Eğer uyulması gereken belli kurallara uyarsanız,bilgisayarınızı uzun bir süre kullanabilirsiniz.Fakat bu kurallara uymayıp,bilmeden bilgisayarınızı kurcalamaya kalkarsanız büyük problemlere yol açabilirsiniz.

Yanlış bir tuşa bastığınızı fark ettiğinizdepaniğe kapılmayın.Bilgisayar,hataları kolay giderebileceği niz bir makinadır.

Bilgisayar kullanmayı öğrenirken en temel soruları sormaktan çekinmeyin.Bilgisayar dünyasında çok fazla kısaltmayla karşılaşacaksınız.CPU,CD,PC,RAM gibi…Bunlarla karşılaştıkça ne anlama geldiklerini öğrenmeye çalışın.

Bilgisayarın işlerinizi kolaylaştıracak eğlenceli bir makina olduğunu unutmayın

Şunu da aklınızdan çıkarrmayın:Bugün bilgisayarı çok iyi kullanabilen bir kişi de bir zamanlar bilgisayarlarla ilgili hiç bir şey bilmiyordu!eğer bir kişi bir işi yapıyorsa,bu aslında herkesin o işi yapabileceğini gösterir.Başkaları kullanabiliyorsa,siz neden bilgisayar kullanmayasınız?

Tüm bunları anladıktan sonra gelin bilgisayarı nasıl öğreneceğinize dair bir yol haritası çıkaralım kendimize.Burada bizlere lazım olacak ilk şey önümüzde bir işletim sistemi yüklü  bilgisayarın hazır olması.İkinci materyaller ise öğreneceğimiz konular  veya programlar ile ilgili kitapların,cd lerin,dvd lerin veya öteki diğer dokümanların hazırlanması.Tüm bunlar önümüzde hazır ise boş bir kağıda bir plan çıkartmak ve bu planı hiç aksatmadan uygulamaya geçmek.

Başarılar Dileriz…